Turneringen i Østrig er starten på en ny turneringsrække bestående af 4 turneringer i henholdsvis Østrig i 2010, Italien i 2012, Tyskland i 2014 og til sidst Ungarn i 2016.
Turneringen har UEFA og UNICEF som protektorer og har til formål at dels at styrke den fælles europæiske bevidsthed / kulturel kontakt og udveksling. Se mere på http://www.all2gether.eu.com
Som inviteret deltagerhold er alle udgifter til deltagelse (gebyr, ophold, forplejling, turarrangementer og lokal transport) betalt. Holdet skal kun selv finansiere transport til/fra Østrig samt spiller beklædning. Man er som deltager forpligtet til at repræsentere sin nation ved turneringens fællesarrangementer (fremgår af programmet).
Hvorfor AAIF piger ?
AAIF har takket ja til at deltage, fordi vi finder arrangementet en enestående chance for en kæmpe fodboldoplevelse for pigerne og for en kæmpe chance for en kulturel oplevelse, som fremmer børn og unges lyst til at deltage i fodbold og er udviklende og styrkende for deres personlige og sociale udvikling.
Hvad gør vi for at skaffe penge til turen ?
- Pigefodboldholdet cykler som hold ved sponsorcykelløbet 5. juni i Aabybro i et forsøg på at vinde præmien på de 5.000 kr som hold.
- Salg af kager/kaffe/øl/vand + ansigtsmaling ? tatoveringer ved sponsorcykelløbet
- Lotteri i Aabybro -centret 26. juni : Pigerne vasker biler + sælger lodder v/lotteri i centret
- Søger pengemidler/gaver blandt de lokale erhvervsdrivende, foreninger, fonde samt større virksomheder til dækning af rejseudgifter, lotterigevinster og stand med gaver/mad/brochurer mv. for promovering af DK som nation
- Søger support fra Jammerbugt Turistforening (film,brochurer mv) til national udstillerstand for promovering af DK/Nordjylland.
Se Østrig brochure her